This is SLOGAN TEXT

DVA MULČOVAČE OREC DO TECHNICKÝCH SLUŽEB V TEREZÍNĚ

S přehledem nahradí čtyři pracovní síly s křovinořezy
Nedaleko soutoku řeky Ohře s Labem se nachází na obou jejích březích pevnostní město Terezín. Právě Ohře rozděluje město na Malou a Hlavní pevnost. Pevnostní systém již samozřejmě dávno neslouží svému původnímu účelu, armáda svoje pozice v Terezíně definitivně vyklidila před více než dvaceti lety a rozsáhlá stavba přešla z větší části (zhruba 90 %) do správy města. Péče o pevnostní systém je jednou ze základních povinností odboru technických služeb městského úřadu v Terezíně.
Technické služby města Terezín se kromě údržby pevnostního systému věnují také opravám místních komunikací a dětských hřišť, opravují a instalují dopravní značení, pečují o zeleň a udržují bytový fond a další nemovitosti v majetku města. Důležitou činností je zabezpečování systému protipovodňových opatření, jelikož při posledních povodních město značně utrpělo a určité lokality se z nich vzpamatovávají dodnes.

 

 

Nová technika byla zapotřebí
„Technické služby momentálně zaměstnávají sedm pracovníků na plný úvazek, další čtyři vypomáhají v rámci veřejně prospěšných prací. Jelikož tři zaměstnanci se plně věnují správě protipovodňových opatření a starají se mimo jiné o mobilní hrazení, čerpadla, dvacet studní a další zařízení, na další činnosti příliš pracovních sil nezbývá. Přitom údržba rozlehlého pevnostního systému, kterému povodně daly pořádně zabrat, a jenž město po armádě přebíralo ve značně zanedbaném stavu, není vůbec jednoduchou záležitostí. Do letošního jara jsme se snažili velice zpustlé a náletovými dřevinami zarostlé zelené plochy hradeb a valů udržovat pouze pomocí křovinořezů a motorových pil. Sice se udělalo hodně práce, ale stále jí také mnoho zbývá a k tomu je pochopitelně třeba udržovat i již vyčištěné úseky. Nákup profesionální výkonné techniky byl proto pro nás jedinou správnou volbou,“ říká úvodem vedoucí odboru technických služeb Jitka Vránová.
„Musíme se postarat o zhruba 11 hektarů zelených ploch a dosud jsme měli k dispozici kromě křovinořezů spíše hobby techniku. Údržba zeleně v pevnostním systému je velice specifická, často se pracuje ve strmých svazích, kdy musejí být pracovníci ovládající ruční nářadí jištěni. Kromě rychlosti a efektivity je tedy dalším důležitým důvodem k rozšíření a zkvalitnění strojového parku bezpečnost práce a její komfort,“ vysvětluje Miloslav Nekolný, specialista na protipovodňová opatření města Terezín.

Rozhodnutí bylo rychlé
Požadavky na doplnění technického parku byly vzneseny koncem loňského roku a letos poměrně v krátké době došlo k jejich realizaci.
„Pozvali jsme společnost Eurogreen CZ, aby nám mulčovací stroje Orec předvedla přímo u nás, jelikož podmínky údržby zeleně jsou zde nestandardní, a ne každý stroj je pro ně vhodný. Také jsme chtěli, aby se se stroji předem seznámila jejich budoucí obsluha a vyjádřila svůj názor. Zároveň mohli kvality strojů, do kterých bylo třeba investovat, posoudit i zástupci vedení města. Stalo se, cepový i svahový mulčovač se představily a v náročných podmínkách naprosto přesvědčily o svých kvalitách. Takže rozhodování bylo potom velice rychlé a oba stroje u nás od letošního června pracují. Do budoucna bychom zakoupené dva stroje rádi doplnili ještě o samojízdný mulčovač stejné značky, který jsme též viděli pracovat v plném nasazení. Díky svojí pracovní rychlosti by nám i ve svažitém terénu určitě hodně pomohl,“ popisuje Jitka Vránová.

Veškeré plochy se mulčují
Výkonný cepový mulčovač Orec HRC802B nahradí podle dosavadních zkušeností bez problémů práci čtyř lidí s křovinořezy a leckde zastoupí i motorovou pilu. Velmi dobrým pomocníkem je i svahový mulčovač Orec SP1000.
Při údržbě zeleně pevnostního systému preferují technické služby v Terezíně zásadně technologii mulčování. „Některé úseky mulčujeme i šestkrát za sezónu, při údržbě těch nejzanedbanějších musela pomáhat i těžká technika, musíme se vyrovnat s náletovými dřevinami na střechách, takže takoví dělníci, za které je možné označit mulčovače Orec, rozhodně nezahálejí,“ hodnotí Miloslav Nekolný.

Technika s tradicí
I když japonská značka Orec nebyla na českém trhu příliš známá, jde o produkty, jejichž tradice výroby sahá až do roku 1948 a které si v průběhu času vybudovaly ve světě velice dobrou pozici a jsou synonymem kvality ve sféře profesionální mulčovací techniky. Stále jsou kompletně vyráběny v Japonsku, značka Orec disponuje výrobou vlastních výkonných převodovek s dlouhou životností.
Ručně vedený cepový mulčovač na pásovém podvozku Orec HRC 802 zvládá údržbu i těžce přístupných a svažitých pozemků. Díky pásům pracuje při likvidaci náletových dřevin bez rizika defektu pneumatik. Mulčovač je poháněn benzínovým motorem Honda o výkonu 13 koní a pracuje se záběrem 80 cm při nastavitelné výšce sečení od 50 do 110 mm. Mulčovací hlava je osazena výkyvnými cepovými noži. Při nastavení rychlosti pojezdu může obsluha stroje s mechanickou převodovkou využít třech rychlostí vpřed a jedné vzad. Řídítka jsou vertikálně i horizontálně nastavitelná pomocí jedné páky. Snadné je i otáčení stroje pomocí brzdění pásů.
V sortimentu značky Orec nechybějí ani modely s kolovým podvozkem a hydrostatickým systémem pojezdu.
Pro mulčování obtížně přístupných travnatých ploch je primárně určen svahový mulčovač Orec SP1000. Stroj je poháněn motorem Mitsubishi o výkonu 5,5 k. Mechanická převodovka umožňuje obsluze řazení dvou rychlostí pojezdu vpřed i vzad. Mulčovač pracuje se záběrem 50 cm při nastavitelné výšce sečení od 50 do 75 mm. Vertikálně i horizontálně nastavitelná řídítka je možné teleskopicky prodloužit, což obsluha ocení především při práci ve strmých svazích.

Při Josefínských slavnostech se uklízelo potichu
K tradičním akcím patří v Terezíně podzimní Josefínské slavnosti. Při letošním zabezpečení technického zázemí a při průběžném úklidu a svozu odpadků výrazně pomohl užitkový elektromobil Goupil G5, který pro tuto příležitost zapůjčila společnost Eurogreen CZ. „Myslím, že jde o typ vozidla, které do městských technických služeb bezpochyby patří. Během víkendu byl elektromobil stále v permanenci a využití by se pro něj našlo zcela jistě i v běžném celoročním provozu. Takže do budoucna víme, o čem přemýšlet,“ uzavřela Jitka Vránová.

Text a foto Roman Paleček, šéfredaktor časopisu Komunální technika

O NÁS

Firma Eurogreen působí na českém trhu více jak 20 let. Původní specializace na trávníky se postupem času rozšířila o další produkty, které souvisely se základní činností. Kromě automatických zavlažovacích systémů, sportovního nářadí, komunální techniky Iseki a třídiček Zemmler, nabízí také profesionální techniku Orec.

Copyright Eurogreen ® 2020 | Design: TR-DESIGN.CZ